Prawo imigracyjne, Zatrudnianie cudzoziemców

Zatrudnianie obywateli krajów Ameryki Łacińskiej

Michał Nocuń

Michał Nocuń

Autor

W ostatnim czasie trafia do naszej kancelarii coraz więcej zapytań o to, jak zatrudnić obywateli Kolumbii, Argentyny, Meksyku, Brazylii i innych krajów Ameryki Łacińskiej. W tym artykule opiszę w skrócie, jak to działa.

Dlaczego akurat Ameryka Łacińska?

Na jesieni 2023 r. do powszechnej świadomości przebiła się tzw. afera wizowa – skandal korupcyjny, w którym obywatele różnych krajów Azji czy Afryki, w zamian za znaczne łapówki mieli otrzymywać polskie wizy. W tej sprawie toczy się śledztwo, które zapewne jeszcze długo potrwa, a nie jest to jedyna sprawa tego rodzaju w ostatnich latach. Ja sam, pierwsze plotki o nieprawidłowościach w procesach związanych z pozyskiwaniem wiz w dalekich krajach słyszałem w 2018 r. i dotyczyły one placówek w krajach będących epicentrum afery wizowej. Atmosfera, która nastała po aferze wizowej, skłoniła wielu pracodawców do zaprzestania prób pozyskiwania pracowników w krajach Azji Południowej takich jak Indie czy Bangladesz, nie mówiąc już o krajach afrykańskich. Osoby z doświadczeniem w praktyce prawa imigracyjnego mogą bowiem łatwo wskazać prawidłowość: im bardziej odległy od Polski dany kraj jest kulturowo, religijnie czy rozwojowo, tym pozyskanie jakiejkolwiek polskiej wizy jest bardziej kłopotliwe, niekiedy na granicy niemożliwości.

Region Ameryki Łacińskiej w uzasadniony sposób jawi się jako atrakcyjna alternatywa – są to w dużej mierze kraje lepiej rozwinięte niż kraje Azji Południowej czy Afryki, zauważalnie bliższe kulturowo do Europy z dominującymi różnymi odmianami chrześcijaństwa. Istotnym argumentem jest również fakt objęcia większości krajów regionu ruchem bezwizowym przez Unię Europejską, zarówno jako ułatwieniem w przekraczaniu granic, jak i pewnego rodzaju „znakiem jakości” funkcjonowania tamtejszych państw i społeczeństw – zróżnicowanych, borykających się z wieloma problemami, ale znacznie bardziej rozwiniętych niż większość państw Azji czy Afryki.

Jak zatrudnić obywatela Kolumbii, Argentyny, Brazylii itd.?

W zarysie, procedura jest dość prosta – pracodawca musi zadbać o legalność zatrudnienia kandydata (legalizacja pracy), a także sprawdzić, czy kandydat ma ważną podstawę do legalnego pobytu w Polsce, a jeśli takiej nie ma – poczekać aż taką zdobędzie lub pomóc mu w tym. Zwykle procedura zaczyna się od zdobycia przez pracodawcę zezwolenia na pracę typu A (tzw. zezwolenia wojewódzkiego), które jest dokumentem legalizującym pracę cudzoziemca. Ten krok pozwala na sensowne rozpoczęcie starań po stronie cudzoziemca o legalny wjazd do Polski oraz pobyt tutaj, ponieważ każdy cudzoziemiec przekraczający granicę państwa członkowskiego Unii Europejskiej, takiego jak Polska, musi legitymować się konkretnym celem pobytu, a także dysponować dowodami na potwierdzenie deklarowanego celu pobytu. Zezwolenie na pracę nadaje się do tego idealnie.

Dalej cudzoziemiec może wybrać jedną z dwóch ścieżek – może, jeśli ma prawo do tego, przyjechać od Polski od razu w ruchu bezwizowym, okazując zezwolenie na pracę oraz inne dowody na realny zamiar zatrudnienia podczas przekraczania granicy, albo może w polskiej placówce konsularnej rozpocząć starania o uzyskanie wizy. Oba warianty są prawidłowe i zgodne z prawem, przy czym każdy z nich ma pewne wady i zalety. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach.
Należy oczywiście pamiętać o tym, że w każdym momencie pracy w Polsce cudzoziemiec musi przebywać legalnie i mieć prawo do pracy, a także wykonywać pracę na warunkach określonych w treści zezwolenia na pracę.

Podobno nie można zatrudniać obywateli Kolumbii, Argentyny, Brazylii itd. przebywających w ruchu bezwizowym

Faktem jest, że Unia Europejska, zawierając z różnymi krajami regionu Ameryki Łacińskiej umowy o ruchu bezwizowym, zawierała często w treści tych umów zastrzeżenie, że ruch bezwizowy nie może w takim wypadku być wykorzystywany do działalności zarobkowej. Prawo unijne jednak jest w tej kwestii dużo mniej restrykcyjne, pozostawiając państwom członkowskim możliwość zdecydowania w swoim prawie krajowym co do tego, czy wymagają wizy do wykonywania pracy, czy nie. Polska w tej kwestii zalicza się do grupy państw liberalnie nastawionych do tej kwestii – polskie prawo krajowe wprost zezwala na pracę osób przebywających w ruchu bezwizowym, pod warunkiem odpowiedniej legalizacji pracy.

Jeśli potrzebują Państwo porady odnośnie legalizacji pracy oraz pobytu cudzoziemców, zapraszamy do kontaktu: cc@cc.info.pl.

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia organizowane przez C&C Chakowski & Ciszek:

KONFERENCJA NOWA POLITYKA IMIGRACYJNA 2025 on-site Warszawa / on-line (KLIKNIJ)

ZAAWANSOWANY DWUDNIOWY KURS – SPECJALISTA DS. LEGALIZACJI CUDZOZIEMCÓW W POLSCE – REWOLUCYJNE ZMIANY 2024 (KLIKNIJ)

Ten artykuł był interesujący?

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach pojawiających się na naszym blogu, zapraszamy do subskrypcji newslettera C&C Chakowski & Ciszek. W każdą środę otrzymacie Państwo nowe, przydatne treści.

ZAPISZ SIĘ!


    Pomóż nam lepiej dostosować treść naszych maili do Ciebie

    Jaką reprezentujesz branżę?

    Jaka tematyka Cię interesuje?







    Top
    Szkolenia

    Sprawdź

    Naszą szeroką ofertę szkoleń
    Zobacz ofertę