Artykuły

Blog portalu C&C Chakowski & Ciszek

Prawo Pracy

Problematyka zbyt późnej wypłaty dodatków i wynagrodzenia za pracę nadliczbową

Na dzisiejszym rynku pracy, gdzie elastyczne godziny i praca zdalna stają się normą, dział HR odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że przepisy dotyczące wynagrodzeń są przestrzegane, a pracownicy są odpowiednio wynagradzani za swoje nadprogramowe godziny pracy. Jednym z istotnych aspektów, które pracownicy działu HR powinni wziąć pod uwagę, jest sposób rozliczania wynagrodzeń w przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się zasadom obowiązującym w kontekście godzin nadliczbowych oraz konsekwencjom, jakie może nałożyć niewłaściwa praktyka w obliczaniu wynagrodzeń.

Więcej
Prawo Pracy

Kodeksy etyczne i procedury branżowe w kontekście zgłoszeń sygnalistów

Kodeksy etyczne w firmach pełnią ważną rolę w kształtowaniu kultury organizacyjnej i zachowań pracowników. Są postrzegane jako istotny element etycznego biznesu, który może być opłacalny i przyczyniać się do długofalowego sukcesu przedsiębiorstw.
Firmy często tworzą kodeksy etyczne jako część swojej misji i wizji, podkreślając ich znaczenie dla kultury organizacyjnej.

Więcej
Corporate

Otwieranie rachunków bankowych w Polsce przez spółki zagraniczne – czy to takie proste?

Impulsem do napisania tego artykułu są docierające do naszej Kancelarii pytania ze strony Klientów o możliwość otwarcia rachunku bankowego przez spółki zagraniczne tj. spółki niezarejestrowane w polskim rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego a tym samym niemające numeru w tym rejestrze, niemające nadanego numeru identyfikacji podatkowej (NIP), numeru REGON a co najważniejsze niemające siedziby swojej firmy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ma tygodnia by takie pytania nie padały ze strony klientów którzy są obywatelami Polski jednak prowadzą swoje interesy oraz biznesy w innych krajach Europy, jak również firmy zagraniczne bez udziału kapitału polskiego, niemające żadnych powiązań z naszym krajem no może z wyjątkiem powiązań ekonomicznych (świadczą usługi lub sprzedają swoje towary). Atrakcyjność naszego kraju wśród zagranicznych podmiotów gospodarczych chcących prowadzić swoje interesy na terenie naszego kraju stawia pytania o rozliczanie się ich z polskimi kontrahentami poprzez banki działające na terenie Polski.

Więcej
Prawo Pracy

Wspólna procedura zgłoszeń wewnętrznych w grupie kapitałowej

W art. 28 ust. 8 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. poz. 928) dla podmiotów prywatnych należących do grupy kapitałowej w rozumieniu art. 4 pkt 14 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 59 ze zm.) przewidziana została możliwość ustalenia wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych. Na gruncie tej regulacji rodzą się jednak pewne wątpliwości.

Więcej
Prawo Pracy

Jak zdobyć więcej pracowników na polski rynek pracy bez zwiększania zatrudnienia cudzoziemskiego?

W przestrzeni publicznej trwa dyskusja między politykami, przedsiębiorcami i związkowcami jak poradzić sobie z coraz większymi niedoborami pracowników na naszym rynku pracy. W zasadzie zauważam tylko jeden kierunek tej debaty – czy powinno być więcej cudzoziemców, czy też obecna ich liczba jest już wystarczająca i maksymalna.

Więcej
Prawo imigracyjne, Zatrudnianie cudzoziemców

Najważniejsze zmiany w legalizacji pracy cudzoziemców planowane na 2025 r. – stan na koniec sierpnia 2024 r.

Po długim weekendzie z okazji Święta Wojska Polskiego prawnomigracyjna cześć Internetu zelektryzowała się dwiema informacjami – 14 sierpnia ukazała się nowa wersja projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców (UC46), obecnie nazwanej o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, a także komunikatem Ambasady RP w Bogocie, który sugeruje, że po 15 sierpnia Kolumbijczycy przyjeżdżający do pracy w Polsce będą musieli mieć wizy.

Więcej
Bez kategorii

Bezpieczny przedsiębiorca – nowe podejście do dywersyfikacji ryzyka w dynamicznych czasach

W obliczu dynamicznych zmian geopolitycznych i gospodarczych, przedsiębiorcy muszą nieustannie dostosowywać swoje strategie, aby zabezpieczyć siebie i swoje majątki. Właśnie dlatego pojawia się konieczność nowego podejścia do zarządzania ryzykiem, które my określiliśmy mianem “Bezpieczny przedsiębiorca”. To kompleksowa strategia, której celem jest minimalizacja ryzyka związanego z działalnością gospodarczą i zabezpieczenie kluczowych osób w organizacjach.

Więcej
Czas Pracy, Prawo Pracy

50% absencji pracownika – czy to jeszcze work-life balance, czy już stwarzanie pozorów pracy?

Niejeden początkujący, świeżo upieczony menadżer, którego pracodawca postanowił „ubrać” w zadanie zarządzania czasem pracy swoich podwładnych, nie przygotowując go tego w odpowiedni sposób, ma wrażenie, że jego życie zaczyna przypominać stary dowcip. Przecież choćby się nie wiadomo jak starał, zawsze brakuje godzin do rozdysponowania tak, aby nie przekraczać norm wyznaczanych przepisami o czasie pracy, a założone zadania były wykonane. A przecież podczas planowania w Excelu wszystko wydawało się „spinać”!

Więcej
International

Korzystam z usług firm zewnętrznych i … sprawdzam!

Wsparcie firmy przez angażowanie zewnętrznych usługodawców jest codziennością praktycznie każdego podmiotu działającego na rynku. W końcu nie każdy zatrudnia na stałe księgową, czy kierowców do transportu swoich towarów. Tam, gdzie biznes zlecany na zewnątrz nie pokrywa się z działalnością firmy zlecającej, sprawa jest dość prosta. Komplikuje się jednak, gdy w zakładzie obok własnej załogi pojawiają się wykonawcy firmy zewnętrznej.

Więcej
Corporate

Sprzedaż udziałów „na odległość” w spółce cudzoziemskiej – praktyczne wskazówki cz. III

Zapraszam śledzących zagadnienia związane z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem cudzoziemców do zapoznania się z dzisiejszym artykułem. Jest to trzecia i ostatnia cześć tematyki związanej ze sprzedażą udziałów „na odległość” w spółce cudzoziemskiej. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z dwoma poprzednimi częściami, odsyłam do Części I oraz Części II

Więcej
Top
Szkolenia

Sprawdź

Naszą szeroką ofertę szkoleń
Zobacz ofertę