Artykuły

Blog portalu C&C Chakowski & Ciszek

Corporate

Sprzedaż udziałów „na odległość” w spółce cudzoziemskiej – praktyczne wskazówki cz. II

Kontynuujemy zagadnienie związane z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem cudzoziemców. W poprzednim moim wpisie poruszyłem kwestie dokonywania sprzedaży udziałów przez wspólników w spółkach cudzoziemskich poprzez przesyłanie dokumentów umów sprzedaży udziałów pomiędzy kontrahentami z miasta A do miasta B (i na odwrót) bez konieczności stawia się stron w tym samym miejscu i czasie w kancelarii notarialnej.

Więcej
Prawo Pracy

Czy w okresie ochrony przedemerytalnej faktycznie nie można zwolnić pracownika?

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy okres ochronny dotyczy pracowników, którym nie brakuje więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury. Okres ochronny może rozpocząć się wcześniej, jeśli na mocy odrębnych przepisów pracownik nabędzie prawo do wcześniejszej emerytury. Ochroną objęty jest pracownik zatrudniony na czas nieokreślony jak i na czas określony, jeżeli umowa ta zgodnie z jej treścią miałaby trwać w dniu, w którym pracownik nabędzie prawo do emerytury.

Więcej
International

Wyzwanie outsourcingu procesowego – wyodrębnienie usług

Outsourcing procesów, czy usług to rozwiązanie polegające na zlecaniu wykonania niektórych procesów biznesowych, zadań, funkcji, czy projektów zewnętrznym podmiotom. W ten sposób możliwe jest uwolnienie zasobów (np. finansowych) firmy przy braku zwiększenia obciążeń administracyjnych i kosztowych związanych z rekrutacją personelu.

Więcej
AI i analityka HR, Czas Pracy

Mafia nadgodzinowa – czyli jak pracownicy sami sobie dają podwyżki

Koniec pierwszego kwartału to z reguły okres, w którym końca dobiegają audyty czasu pracy realizowane dla wielu dużych firm, gdzie występuje praca zmianowa. Każdy zakończony audyt dostarcza nowych danych nie tylko co do popularnych naruszeń przepisów, o których działy HR zdają sobie mniej lub bardziej sprawę, ale również co do trendów, które można dostrzec wyłącznie poprzez szerszą analizę danych czasu pracy.
Jednym z takich zjawisk praktycznie niezauważalnych w comiesięcznych, zwykłych rozliczeniach płacowych może być powstanie tzw. „mafii nadgodzinowej”. Zjawisko nie jest być może zbyt popularne, a właściwie będąc precyzyjnym, nie ma wystarczająco szeroko prowadzonych analiz, które ujawniłyby skalę opisywanego procederu.

Więcej
Prawo imigracyjne, Zatrudnianie cudzoziemców

Zatrudnianie obywateli krajów Ameryki Łacińskiej

W ostatnim czasie trafia do naszej kancelarii coraz więcej zapytań o to, jak zatrudnić obywateli Kolumbii, Argentyny, Meksyku, Brazylii i innych krajów Ameryki Łacińskiej. W tym artykule opiszę w skrócie, jak to działa.

Więcej
Podatki i ZUS

Zatrudniasz osobę do 30 lat? Czy na pewno znasz dostępne zwolnienia z PIT i ZUS?

Na styku edukacji i pracy jest obszar, w którym ustawodawca polski zdecydował się wprowadzić szereg rozwiązań umożliwiających ograniczanie danin publicznoprawnych, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) czy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (ZUS/NFZ). Wydaje się, że dość regularnie są do tej puli dorzucane nowe rozwiązania, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.

Więcej
Prawo Pracy

Wdrażanie systemu zgłaszania nieprawidłowości: 6 najlepszych wskazówek Whistlelink

Wewnętrzny system zgłaszania nieprawidłowości powinien być bezpieczny dla sygnalistów, zapewniać poufność i pomagać w bezpiecznym i skutecznym zarządzaniu zgłoszeniami. Zapoznaj się z naszymi 6 wskazówkami dotyczącymi wdrażania systemu zgłaszania nieprawidłowości, który jest w pełni zgodny z wymogami dyrektywy UE w sprawie zgłaszania nieprawidłowości oraz polskim projektem ustawy krajowej.

Więcej
Corporate

Sprzedaż udziałów „na odległość” w spółce cudzoziemskiej – praktyczne wskazówki cz. I

Temat spółek cudzoziemskich wraca jak bumerang w ostatnich tygodniach. Tych Wszystkich z Państwa, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z tematyką tego rodzaju spółek, zasadami ich funkcjonowania czy też zagadnieniami dotyczącymi podatków lub składek na ubezpieczenia, zachęcam do lektury artykułu “Spółka cudzoziemska – czyli temat chodliwy niczym świeże bułeczki (albo kłopotliwy jak gorący kartofel)”, który został opublikowany na blogu naszej Kancelarii przez dp Wojciecha Garczyńskiego.

Więcej
Prawo Pracy

Zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży

Coraz częściej zdarza się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje zmianę formy zatrudniania przez kobiety planujące powiększyć rodzinę lub będące już w ciąży.
Oczywistym jest, że własna działalność gospodarcza czy „praca” na podstawie umów cywilnoprawnych, nie daje tak dużego zabezpieczenia socjalnego, jak ta na podstawie stosunku pracy.

Więcej
International

Problemy z ubezpieczeniem społecznym przy delegowaniu: Ułatwienie dla ZUS cofania wydanych zaświadczeń A1

Wysyłając pracownika z Polski za granicę, w zasadzie niezależnie czy w ramach podroży służbowej, czy delegowania, potwierdza się podleganie ubezpieczeniom społecznym i fakt odprowadzania składek od jego wynagrodzenia w Polsce poprzez zawnioskowanie online o wydanie zaświadczenia A1 do ZUS. Procedura sama w sobie jest prosta i przyjemna, jednak nie powinno to zmylić podmiotów delegujących. W niedawnym wyroku europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przesądził on, że wycofanie takiego dokumentu stało się dużo łatwiejsze niż dotąd.

Więcej
Top
Szkolenia

Sprawdź

Naszą szeroką ofertę szkoleń
Zobacz ofertę