Rozliczenia przy delegowaniu pracowników
Szkolenie on-line w godzinach 10:00-13:30
Szkolenie odbywa się przez platformę ClickMeeting.
Ponieważ ClickMeeting jest platformą opartą na przeglądarce, wymagane jest korzystanie z najaktualniejszych oficjalnych wersji Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge (Chromium), Yandex lub Opera.
Okiem praktyka przyjrzymy się wyzwaniom związanym z rozliczaniem wynagrodzeń podróżujących pracowników. Zmiana miejsca wykonywania pracy przez zatrudnionego, czy to na podstawie umowy o pracę, czy umowy zlecenia, to dla podmiotu zatrudniającego cały zestaw zagadek do rozwikłania: gdzie odprowadzać składki i czy na pewno rozliczenie w ZUS jest najkorzystniejsze finansowo dla stron. Jak podejść do ubezpieczeń społecznych, gdy pracownik wyjeżdża na projekt poza obszar UE? Jak międzynarodowy projekt wpływa na miejsce opodatkowania wynagrodzenia pracownika? Oraz jakie obowiązki pociąga ze sobą sytuacja, gdy w podróż wysyłany jest pracownik – obywatel państwa trzeciego.
Poruszane w ramach szkolenia kwestie są ważne nie tylko dla firm planujących delegowanie pracowników, ale i dla międzynarodowych korporacjach, gdzie nierzadko zastosowanie modelu narzucanego przez centralę nie jest zgodne z polskimi regulacjami. Otwartość naszego rynku pracy i łatwość legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce zachęca z kolei do rozszerzenia biznesu poza granice RP.
Praktyka stosowania polskich i unijnych przepisów mających zastosowanie przy podróżach pracowników oraz ich wpływ na działalność firm polskich zostaną szczegółowo przedstawione w ramach spotkania. Zachęcamy do udziału księgowych, osoby zajmujące się tematem mobility oraz kierownictwo firm.
Kliknij tutaj przed zapisaniem się na szkolenie
Marta Zięba – Szklarska
Ekspert, praktyk i Interim Manager w obszarze Transgranicznego Zatrudnienia (Cross-Border-Employment), prawa pracy, podatków, ubezpieczeń społecznych, HR, Kadr, Płac w Polsce i w projektach międzynarodowych. Właściciel Grupy Świat Kadr – outsourcing księgowości, kadr i płac. Członek Zarządu Inicjatywy Mobilności Pracy. Certyfikowany “ EFG® i EFC®” oraz Dyrektor ds. Rozwoju Międzynarodowego w European Federation of Financial Professionals in Poland. Autorka I współautorka publikacji w obszarze finansów osobistych pracowników delegowanych, społecznej odpowiedzialności instytucji finansowych, FinTech/InsurTech. Zaangażowana w projekty społeczne, w aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych i zarzadzaniem kosztami PFRON z Międzynarodową Fundacja REAXUM. Jest Ambasadorem Przedsiębiorczości Kobiet i Mentorem w programach Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet oraz VITAL VOCES Chapter Poland. Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w zakresie nowych technologii (finanse osobiste, zatrudnienie).
- Wstęp do mobilności w zatrudnieniu (przepisy, ustawy, międzynarodowe umowy, wyroki, strony internetowe)
- Rodzaje umów/kontraktów w przypadku świadczenia danych usług w danym kraju
- Umowy cywilno-prawne
- Umowy o pracę w delegowaniu i podroży służbowej
- Dokumentacja związana z zatrudnieniem (badania lekarskie, BHP, język umowy, A1, EKUZ, ubezpieczenie komercyjne, oświadczenia itp.)
- Podstawowe zasady w międzynarodowej mobilności pracy: „Model Koła” i „Plastra Miodu” czyli w zatrudnianiu wszystko jest ze sobą połączone choć wyglądać by mogło, że tak nie jest
- Modele zatrudnienia (Obszar 1) – obowiązki w zakresie pracy i płacy
- Ubezpieczenia społeczne (Obszar 2) – gdzie i jak ubezpieczyć pracownika
- Podatek od wynagrodzeń (Obszar 3) – gdzie i jak odprowadzić podatek od wynagrodzeń
- Legalizacja Pracy i Pobytu (Obszar 4) – czyli obowiązki pracodawcy legalizacyjne w danej formie i modelu zatrudnienia
- Obowiązki notyfikacyjne i meldunkowe pracowników i firm
- Rozliczanie wynagrodzeń
- Delegowanie i podróż służbowa w danym kraju – różnice i możliwości
- Podatki od wynagrodzeń – miejsce opodatkowania – zakład podatkowy, rezydencja podatkowa, numery i klasy podatkowe, okres 183 dni, zasady opodatkowania i rozliczanie itp.
- Ubezpieczenia społeczne (w tym zdrowotne i chorobowe) – miejsce oskładkowania, A1, EKUZ, zasady oskładkowania i rozliczanie itp
- Nagłe wypadki w międzynarodowym zatrudnieniu
- Jak podjąć decyzję co do zatrudnienia i rozliczenia pracownika, gdy procedury uniemożliwiają nam zastosowanie rozwiązania wynikającego z przepisów?
- Co zrobić gdy sytuacja uległa zmianie w trakcie zatrudnienia lub od początku była inna, tylko nie mieliśmy o niej wiedzy?
- Kontrole (Inspekcje pracy, urzędy skarbowe, zakłady ubezpieczeń i inne właściwe w danym kraju) – zakres, prawa i obowiązki