Wraz z nowym rokiem do polskiego prawa weszła nowa klasyfikacja kodów PKD, która systematyzuje opisy przedmiotów działalności spółek. Wydarzenie mało medialne, jednak kto prowadzi działalności outsourcingową dobrze wie, że ustalenie przedmiotu działalności dla tego typu biznesu to morze pełne raf. Tymczasem ustawodawca właśnie włożył nam w ręce bardzo sprawne narzędzia.
W dniu 1 stycznia 2025 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie z nową Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) (Dz.U. z 2024r., poz. 1936). Zastąpiło ono zaśniedziałą już klasyfikację z 2007 r. Klasyfikacja została zaktualizowana w celu dostosowania do współczesnych realiów rynkowych, technologicznych i społecznych, uwzględniono najnowsze rodzaje działalności gospodarczej, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna oraz bio-gospodarka. Niektóre klasy i grupy zostały połączone, podzielone lub przeniesione do innych sekcji, żeby lepiej odzwierciedlać aktualne struktury gospodarcze.
Jedną z większych zmian dla branży zatrudnienia zewnętrznego jest usunięcie z klasyfikacji bardzo kłopotliwego kodu PKD 78.30. Z Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników. Wiele firm nie prowadząc agencji zatrudnienia stosowało go jednak jako pewne zabezpieczenie, na wypadek uznania działalności za prowadzenie tego typu agencji. Szczegółowy opis tego kodu był bardzo enigmatyczny i głosił, że sekcja ta obejmuje „wiele rodzajów działalności wspomagających działalność gospodarczą, ale niewymagających specjalistycznej wiedzy”. Nikt nie wiedział, co to znaczy. Szczególnie urzędy wojewódzkie przy legalizacji pracy cudzoziemców wykorzystywały często pojawianie się tego kodu w przedmiocie działalności spółki jako błąd i uznawały, że podmiot prowadzi faktycznie działalność agencji pracy tymczasowej, a nie świadczy usługi. Obecnie kod ten zniknął z klasyfikacji. Kodu o numerze 78.30.Z nie ma wśród kodów PKD w ogóle.
Agencje zatrudnienia mają zatem dla swojego biznesu przewidziane wyłącznie kody 78.10.Z (Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników) oraz 78.20.Z. Co ciekawe opis kodu 78.20.Z. został rozszerzony i aktualnie brzmi „Działalność agencji pracy tymczasowej i pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników”. Zatem ustawodawca przeciął dyskusję i potwierdził, że pod działalnością opisaną jako „pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników” kryje się faktycznie działalność agencji zatrudnienia – agencji pracy tymczasowej i nic poza tym. W konsekwencji faktycznie stosowanie kodu 78.30.Z przy outsourcingu jest nieprawidłowe dla tego typu biznesu.
Najciekawsze jednak w ponad 800 stronicowym akcie prawnym jest jednak to, co kryje się na stronie 16 i 17 w obszernym wstępie do samej klasyfikacji. Tu bowiem ustawodawca wprowadził… definicję outsourcingu. Dla przypomnienia – outsourcing to nie jest pojęcie języka prawa. Próżno go szukać w przepisach – nie znajdziemy go w żadnym kodeksie, czy ustawie. Termin ten pojawił się w praktyce rynku i wielokrotnie był już stosowany przez sądy w orzeczeniach. Natomiast we wstępie do klasyfikacji PKD znajduje się rozdział 3.4 „Zasady klasyfikowania specyficznych działalności gospodarczych”, który otwiera podrozdział o znamiennym tytule 3.4.1. „Outsourcing, działalność na zlecenie – definicje”.
Ustawodawca zauważył więc, „w niektórych przypadkach podmioty gospodarcze sprzedają wyroby i usługi pod własną marką, ale rzeczywista produkcja wyrobów i usług (taka jak proces przekształcania fizycznego w przypadku produkcji przemysłowej) jest prowadzona w całości lub w części przez inne podmioty w drodze szczególnych ustaleń umownych”. Dalej ustawodawca wskazuje stosowaną terminologię: zleceniodawca (principal) i zleceniobiorca (contractor). Współpraca między takimi stronami opisana jest jako umowa na „wykonanie określonych zadań, takich jak część lub cały proces produkcyjny, usługi związane z zatrudnieniem lub usługi pomocnicze”. Z kolei „zlecenie wykonania usług na zewnątrz zwane „outsourcingiem” lub „podwykonawstwem” to kontrakt, zgodnie z którym zleceniodawca wymaga od zleceniobiorcy wykonania określonego zadania, na przykład części lub całego procesu produkcyjnego, usług związanych z zatrudnieniem lub usług pomocniczych”.
Ustawodawca wyjaśnia dalej, że zleceniobiorcy są zazwyczaj klasyfikowani w tych samych grupowaniach PKD, co podmioty produkujące te same wyroby lub usługi na własny rachunek. Wyjątek od tej zasady stanowi działalność handlowa, dla której istnieją oddzielne grupowania dla takiej działalności zlecanej na zewnątrz (grupa 46.1 „Sprzedaż hurtowa realizowana na zlecenie”). Nie znajdziemy w klasyfikacji PKD kodów określających outsourcing jako taki, natomiast w branży budowalnej w kodach 41.00.A oraz 41.00.B Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych / niemieszkalnych ustawodawca jeszcze raz wyjaśnia, że możliwy jest outsourcing części lub nawet całego procesu budowlanego.
To bardzo ważne wyjaśnienia, gdyż organy, a w szczególności urzędy wojewódzkie, potrafiły wytykać firmom outsourcingowym produkcyjne kody PKD w myśl narracji, że jeżeli w przedmiocie działalności jest produkcja, to oznacza, że firma jest producentem danego wyrobu z całą infrastrukturą i zapleczem. Dzięki rozporządzeniu z kodami PKD wiemy już, że nie jest to prawidłowe podejście i dokładnie właściwym jest stosowanie kodów produkcyjnych, gdy tylko się tę produkcję wpiera.
Z punktu widzenia outsourcingu procesowego nie jest jasne, co ma tu stanowić „działalność związaną z zatrudnieniem”, którą ujęto w definicji pojęcia outsourcingu. Jednak to, że ustawodawca w ogóle pochylił się nad tak szeroko stosowanym zjawiskiem gospodarczym i dał kilka cennych wskazówek do dyskusji w obronie modelu outsourcingu procesowego, jest wspaniałą wiadomością. Pozostaje zatem się cieszyć.
Zapraszamy na najbliższe wydarzenia organizowane przez C&C Chakowski & Ciszek:
JUŻ JUTRO!! ZATRUDNIANIE CUDZOZIEMCÓW W POLSCE 2025 – REFORMA USTAWY O CUDZOZIEMCACH I INNE ZMIANY (KLIKNIJ)
AKADEMIA OUTSOURCINGU PROCESOWEGO (KLIKNIJ)
BEZPŁATNY WEBINAR NA ŻYWO – BEZPIECZNY ZARZĄD, CZYLI JAK UNIKNĄĆ SANKCJI ZA NIEPRAWIDŁOWĄ LEGALIZACJĘ CUDZOZIEMCÓW (KLIKNIJ) 09.04. 12:30