International

Jesteś Klientem firmy outsourcingowej? Uciekaj przed Outsourcingiem Pracowniczym!

dr Maciej Chakowski

dr Maciej Chakowski

Autor

Od wielu lat trwa zażarta dyskusja nad tym, czy tzw. Outsourcing Pracowniczy jest rozwiązaniem legalnym i bezpiecznym dla Klientów branży zatrudnienia zewnętrznego w naszym kraju. O różnicach pomiędzy outsourcingiem pracowniczym a procesowym pisaliśmy wielokrotnie na Blogu, między innymi tutaj. Być może cały dorobek orzecznictwa, działań kontrolnych PIP, ZUS, KAS, SG nie będzie miał już takiego znaczenia, ponieważ przemówił wreszcie polski Ustawodawca.

Istotna zmiana dla branży zatrudnienia zewnętrznego w Polsce, czyli dla pracy tymczasowej i outsourcingu, nadejdzie niebawem [w chwili pisania niniejszego artykułu autor nie może jeszcze ustalić dokładnej daty dziennej ze względu na niezakończony proces legislacji i w oczekiwaniu na podpis Prezydenta RP] wraz z przepisami ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pojawienie się regulacji, która wprowadza przymus odmowy udzielenia zezwolenia na pracę dla cudzoziemców mających być zatrudnianymi przez podmioty działające w modelu outsourcingu pracowniczego, wpłynie wręcz rewolucyjnie na kształt tej części rynku pracy w naszym kraju.

Zdaniem autorów opracowania Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pt. „Najważniejsze informacje o ustawie o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, wyżej wskazana nowelizacja wpłynie na „uszczelnienie przepisów poprzez dodanie nowych przesłanek odmowy udzielenia zezwolenia na pracę lub odmowy wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń dotyczących udostępniania pracowników w ramach tzw. outsourcingu pracowniczego, tj. kierowania cudzoziemców do pracy na rzecz podmiotów trzecich z pominięciem przepisów dot. pracy tymczasowej – brak informacji gdzie i u kogo cudzoziemiec pracuje, sprzyja handlowi ludźmi oraz prowadzi do „przerzucania” cudzoziemców pomiędzy podmiotami, tworzenia pozornych powiązań, które utrudniają wskazanie osób faktycznie odpowiedzialnych za powierzanie pracy cudzoziemcom. Ma to wpływ na skuteczność kontroli wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz uniemożliwia ukaranie osób winnych nadużyć w tym zakresie.”

Intencja ustawodawcy jest więc jasna i prowadzi nas do wniosku, że tzw. outsourcing pracowniczy, w przeciwieństwie do tzw. outsourcingu procesowego, jest zjawiskiem niepożądanym na polskim rynku pracy i w bieżącej praktyce stosowania prawa, a wręcz zabronionym przez przepisy ustawy, a przynajmniej w zakresie legalnego zatrudniania cudzoziemców.
Oczywiście mając na uwadze, iż branża zatrudnienia zewnętrznego w naszym kraju jest w chwili obecnej w większości oparta na pracownikach cudzoziemskich, należy spodziewać się istotnego przemodelowania tego obszaru gospodarki w ten sposób, iż nastąpi spadek zainteresowania outsourcingiem pracowniczym na rzecz modeli outsourcingu procesowego, ale także pracy tymczasowej opartej na najpewniejszej podstawie, czyli ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zdecydowanie musimy zalecić przedsiębiorcom, którzy korzystają w chwili obecnej z różnych rozwiązań zatrudnienia zewnętrznego, a więc pełniących rolę Insourcerów, możliwie szybkie zdiagnozowania poprzez działania audytowe tych dostawców usług, którzy nadal działają w modelu outsourcingu pracowniczego. Takie rozwiązania nie powinny być dalej stosowane i zdecydowanie należy je porzucić na rzecz modeli outsourcingu procesowego i pracy tymczasowej. Spodziewając się, że nowe przepisy mogą wejść w życie już 1 maja 2025, przedsiębiorcy, którzy rozwój swoich firm oparli na zatrudnieniu zewnętrznym, muszą podjąć szybkie i zdecydowane kroki.

Podsumowując, należy wskazać, że zmiana prawa w obszarze cudzoziemskim może pozytywnie wpłynąć na ucywilizowanie sposobów, w których świadczy się w naszym kraju usługi zatrudnienia zewnętrznego i zakończyć wieloletnie rozważania organów kontrolnych i sądów nad legalnością bądź jej brakiem dla usług outsourcingu pracowniczego.

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia organizowane przez C&C Chakowski & Ciszek:
ZATRUDNIANIE CUDZOZIEMCÓW W POLSCE 2025 – REFORMA USTAWY O CUDZOZIEMCACH I INNE ZMIANY (KLIKNIJ)
AKADEMIA OUTSOURCINGU PROCESOWEGO (KLIKNIJ)
BEZPŁATNY WEBINAR NA ŻYWO – BEZPIECZNY ZARZĄD, CZYLI JAK UNIKNĄĆ SANKCJI ZA NIEPRAWIDŁOWĄ LEGALIZACJĘ CUDZOZIEMCÓW (KLIKNIJ) 09.04. 12:30

Ten artykuł był interesujący?

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach pojawiających się na naszym blogu, zapraszamy do subskrypcji newslettera C&C Chakowski & Ciszek. W każdą środę otrzymacie Państwo nowe, przydatne treści.

ZAPISZ SIĘ!


    Pomóż nam lepiej dostosować treść naszych maili do Ciebie

    Jaką reprezentujesz branżę?

    Jaka tematyka Cię interesuje?







    Top
    Szkolenia

    Sprawdź

    Naszą szeroką ofertę szkoleń
    Zobacz ofertę