Czas Pracy, Prawo Pracy

Zasady i potrzeba oznaczania odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy

r. pr. Przemysław Ciszek

r. pr. Przemysław Ciszek

Autor

Zaplanowanie pracownikom pracy w odpowiednim wymiarze godzin, wynikającym z Kodeksu pracy to nie wszystko. Godziny te powinny zostać odpowiednio rozłożone w skali okresu rozliczeniowego, tak by zapewnić pracownikowi odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy. Dni takie mogą mieć różny charakter, a co za tym idzie inne będą również obowiązki pracodawców, gdy wezwą w takim dniu do pracy pracownika. Dodatkowo ważne jest także, kiedy w takim dniu pracownik wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracodawca, pilnując norm czasu pracy, musi pamiętać o zapewnieniu pracownikowi odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy. Oznacza to, że nie powinien on pracować więcej niż przeciętnie 5 dni w tygodniu. Reguła ta przestrzegana jest najczęściej w sposób pośredni. Mianowicie jeżeli pracodawca nie planuje pracownikowi pracy powyżej obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy, to przestrzega on reguły dotyczącej przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy.

Jeżeli pracownik świadczy pracę w dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy albo w niedzielę czy święto, pracodawcy powinni pamiętać o specyficznych zasadach rekompensowania pracy w te dni. Nie należy zasad tym mylić z przepisami o nadgodzinach. Czym innym jest bowiem sytuacja, gdy pracownik w normalnym dniu pracy pozostaje w pracy w godzinach dodatkowych, a czym innym są te dodatkowe godziny przypadające w dniu rozkładowo wolnym. Jednym z poważniejszych błędów, będących wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, jest stosowanie do każdej pracy w nietypowej porze, zasad dotyczących „zwykłych” nadgodzin.

Planowanie pracy w tygodniu pracowniczym

Badając liczbę dni pracy w danym tygodniu, nie należy odnosić się do tygodnia kalendarzowego, tylko pracowniczego. Zgodnie z art. 128 § 3 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.), do celów rozliczania czasu pracy pracownika, przez tydzień – należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Przykład
Czy pracodawca mógł zaplanować pracę w dwóch tygodniach pracowniczych w sposób, w którym praca jest wykonywana w obie niedziele w tym okresie:

8 – ośmiogodzinny dzień pracy
W5 – dzień wolny z tytułu 5 dniowego tygodnia pracy
WN – dzień wolny za prace w niedzielę

W każdym z tygodni pracowniczych liczonych od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego pracodawca zapewnił pracownikowi dokładnie dwa dni wolne (w pierwszym na początku, w drugim na końcu). Pomimo, że pracownik pracował cały tydzień kalendarzowy od poniedziałku do niedzieli, nie można uznać, że w którymkolwiek z tygodni pracowniczych (definicyjnie) praca przekroczyła normę 40 godzin. Zakładając, że pracodawca pamiętał o zasadzie zawartej w art. 15112 k.p., dotyczącej korzystania pracownika z wolnej niedzieli raz na 4 tygodnie, zaplanowanie pracy w ten sposób nie było błędem ze strony pracodawcy.

Problem dni wolnych od pracy występuje zazwyczaj w tych zakładach pracy, w których praca wykonywana jest w sposób odbiegający od schematu „poniedziałek – piątek, a następnie wolny weekend”. W taki przypadku w każdym tygodniu pracowniczym niejako automatycznie występują dni wolne od pracy. Problem pojawia się wtedy, gdy pracodawca może planować pracę w różne dniu, a więc także w soboty, niedziele i święta.

Rodzaje dni wolnych
Kodeks pracy bezpośrednio lub pośrednio wskazuje następujące rodzaje dni wolnych od pracy:

  • niedziela (wolny dzień w grafiku pracownika) – art. 1519 k.p.,
  • święto (wolny dzień w grafiku pracownika) – art. 1519 k.p.,
  • dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (bardzo często takim dniem jest sobota) – dzień ten wynika z decyzji pracodawcy, który w zależności od potrzeb może zdecydować, który dzień w danym tygodniu będzie dla pracownika wolny – art. 1513 k.p.,
  • dzień wolny od pracy wynikający z konieczności skrócenia wymiaru czasu pracy bądź specyficznego rozkładu czasu pracy pracownika (np. przy pracy na część etatu, czy też w systemie równoważnego czasu pracy – gdy pracodawca przykładowo dwa dni pracy po 12 godzin rekompensuje jednym dniem wolnym) – art. 135 § 1 k.p.,
  • dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę (ustalony w grafiku lub doraźnie w przypadku incydentalnej pracy w niedzielę) – art. 15111 § 1 pkt 1 k.p.,
  • dzień wolny za święto (ustalony w grafiku lub doraźnie w przypadku incydentalnej pracy w niedzielę) – art. 15111 § 1 pkt 2 k.p.,
  • dzień wolny w zamian za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, ustalany w zamian za pracę w takim dniu – art. 1513 k.p.

Oznaczenie poszczególnych dni wolnych może wynikać z:

  • regulaminu pracy (np. wskazuje on, że niedziele i święta oraz soboty są dniami wolnymi dla pracownika),
  • na bieżąco tworzonych przez pracodawców harmonogramach czasu pracy.

Konkretne reguły postępowania w sytuacji wezwania pracownika do pracy w dniu wolnym od pracy k.p. przewiduje jedynie dla pracy w niedzielę, święto i dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pozostałe rodzaje dni wolnych, choć wymieniane w k.p., nie posiadają sztywnych reguł w tym zakresie.

W każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom należy zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie (art. 147 k.p.).
Zasadę tą można zobrazować na przykładzie jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego obejmującego grudzień 2011 r.

Wymiar czasu pracy w tym okresie to 168 godzin (4 x 4 pełne tygodnie pracownicze plus 8 x 2 dni pozostałe od poniedziałku do piątku, odjąć 8 godzin za drugi dzień świąt przypadający w poniedziałek). Są to 21 ośmiogodzinnych dni pracy.
Na ten miesiąc przypadają dwa święta (25 i 26 grudnia), przy czym święto przypadające w niedziele (25 grudnia) traktowane jest jako niedziela.
W tym okresie są 4 pełne tygodnie pracownicze oraz 5 sobót, 4 niedziele i dzień świąteczny.
Z uwagi na fakt, że pracodawca może zaplanować maksymalnie 21 dni pracy, w grudniu 2011 r. powinno zostać 10 dni wolnych od pracy (31 – 21 = 10). Planowanie pracy na 8 godzinne dni pracy z uwzględnieniem wyliczonego wymiaru czasu pracy jest w zasadzie gwarancją tego, że pracodawca zaplanuje odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy.

Minimalna ilość dni wolnych od pracy w tygodniu pracowniczym

Poza nielicznymi wyjątkami, nie będzie możliwe zaplanowanie pracownikowi pracy powyżej sześciu dni w tygodniu pracowniczym. Wynika to pośrednio z obowiązku zapewnienia pracownikowi tygodniowego odpoczynku. Zgodnie z art.133 § 1 k.p., pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Przykład

Pracodawca w tygodniu pracowniczym zaplanował 40 godzin pracy – od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Pomiędzy 16.00 w piątek, a 8.00 w poniedziałek są 64 godziny wolne i przypadają tu również dwa dni wolne od pracy:

W następnym tygodniu pracodawca potrzebował pracownika w większym wymiarze i dlatego powierzył mu dodatkowo 5 godzin nadliczbowych w piątek:

Czy pracodawca mógłby zlecić pracownikowi pracę także w sobotę (w 6 dniu) według harmonogramu:

Zgodnie z zasadami dotyczącymi pracy w nadgodzinach oraz w związku z obowiązkiem zapewnienia pracownikowi minimum 11 godzin odpoczynku dobowego, pracodawca nie może powierzyć pracownikowi więcej niż 5 nadgodzin w danym dniu pracy.

Gdy pracodawca zlecił pracownikowi 5 godzin nadliczbowych w piątek, pracownik ten nadal miał dwa dni wolne, jednak tygodniowy odpoczynek skrócił się już o 5 godzin. Gdyby pracownik pojawił się w pracy również w sobotę i wykonywał w tym dniu pracę w nadgodzinach (maksymalnie 5), to czas pozostały od 21.00 w sobotę do 8 rano w poniedziałek wyniesie dokładnie 35 godzin. Oznacza to, że gdyby zaszła taka konieczność pracodawca mógłby zaplanować w sobotę ośmiogodzinny dzień pracy dla tego pracownika oraz zlecić dodatkowo maksymalnie 5 nadgodzin. Oczywiście w takim przypadku praca będzie musiała zostać odpowiednio zrekompensowana, zarówno z tytułu pracy w dniu wolnym jak i z tytułu wypracowanych w tym dniu nadgodzin.
Jednak nie będzie możliwe powierzenie temu pracownikowi pracy w kolejnym siódmym dniu (w niedzielę). W systemie, w którym nie jest wykonywana praca zmianowa, pracownik nie może więc pracować więcej niż 6 dni w tygodniu pracowniczym.

Powierzenie pracy w siódmym dniu tygodnia pracowniczego będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Mianowicie zgodnie z art. 133 § 2 k.p., m.in. w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia organizowane przez C&C Chakowski & Ciszek:

OPTYMALIZACJA CZASU PRACY (KLIKNIJ)
NOWOŚĆ!! JAK PORADZIĆ SOBIE Z KONTROLAMI CUDZOZIEMCÓW PRZEZ PIP I SG – CASE STUDY (KLIKNIJ)

Ten artykuł był interesujący?

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach pojawiających się na naszym blogu, zapraszamy do subskrypcji newslettera C&C Chakowski & Ciszek. W każdą środę otrzymacie Państwo nowe, przydatne treści.

ZAPISZ SIĘ!


    Pomóż nam lepiej dostosować treść naszych maili do Ciebie

    Jaką reprezentujesz branżę?

    Jaka tematyka Cię interesuje?







    Top
    Szkolenia

    Sprawdź

    Naszą szeroką ofertę szkoleń
    Zobacz ofertę